Menu

Ryanair lety z Milána do Oradey

Ukázať filtre

Oradea

 • Všeobecné informácie

  Úradný jazyk: rumunčina
  Časové pásmo: UTC+3 (leto), UTC+2 (zima)
  Mena: Rumunský lei (RON)

 • Do kúpeľov

  V blízkosti Oradei sa nachádzajú dve známe kúpelné mesta: Băile Felix a Băile 1 Mai. Voda v bazénoch má liečivé vlastnosti, ale môžete tu aj odpočívať.

 • Pohľad na mesto

  Pravdepodobne najlepšia panoráma mesta je z parku na kopci Gradine Publica Ciuperca, kde sa nachádza päť vyhliadkových terás.

 • Ikonické miesto

  V Oradei sa musí vidieť nákupná pasáž v hoteli "Čierny Orol" teda pasajul „Vulturul Negru”. Jej secesná výzdoba je naozaj zaujímavá - vezmite so sebou svoj fotoaparát!

Čo vidieť v Oradei?

Oradea je jedným z najkrajších a najlepšie rozvinutých miest v Rumunsku. Začiatkom 20. storočia ju obývali takmer výlučne Maďari. Až do dnešného dňa je vidieť maďarské vplyvy nielen v architektúre, ale aj na uliciach. Čo by ste mali tu vidieť?

Mesto bolo založené v 10-11. storočí ako Varadinium a po celé stáročia bolo jedným z najvýznamnejších miest v Uhorsku. V 20. storočí mesto striedavo patrilo Maďarsku a Rumunsku. V súčasnosti je jedným z najdôležitejších rumunských mestských centier a zároveň sa môže pochváliť zaujímavou architektúrou, ktorá je zmesou socialistického, barokového a secesného štýlu. Zvlášť zaujímavé je historické centrum mesta, ktoré v roku 2002 prešlo rekonštrukciou. Krásne fotografie máte v záruke na Strade Republicii, jednej z najkrajších ulíc Transylvánie, kde boli postavené secesné budovy.

Najväčšie atrakcie mesta to barokové budovy Múzea kraja nad Kerešami (Muzeul Țării Crișurilor) s 365 oknami a najväčšej katedrály v Rumunsku - Catedrala barocă. Za návštevu stojí aj päťuholníková pevnosť Cetatea Oradea, ktorá je v súčasnej dobe sídlom Inštitútu výtvarných umení, a nachádzajúci sa v tesnej blízkosti Park 1. decembra teda zelené srdce mesta. Musíte uvidieť aj kostol Biserica cu Lună s hodinovým mechanizmom, ktorý naznačuje fázy mesiaca a monumentálnu budovu Teatrul de Stat. Mesto je tiež známe svojim obrovským počtom kostolov - v súčasnosti je ich tu viac ako sto!

V Oradei, okrem gurmánskych reštaurácii v starom meste, je mnoho barov, kde lacné môžete ochutnať miestne špeciality, ako je napr. placinte - placky plnené zemiakmi alebo syrom. Rumunskou špecialitou je tiež ciorbă de burtă – držková polievka so smotanou, a mămăligă (kukuričná kaša) a sarmale, t.j. miniatúrne závitky balené v lístie hrozna alebo nakladanej kapusty. Kde jesť? Hľadajte lacnú domácu kuchyňu mimo centra mesta alebo iďte napríklad do reštaurácie Allegria, Hanul cu Noroc alebo Ziga Zaga.

Letiská

Miláno Oradea

Obľúbené letecké spoločnosti na trase Miláno - Oradea