Úradný jazyk: poľština
Časové pásmo: UTC+2
(leto),
UTC+1
(zima)
Mena: Poľský zlotý (PLN)
Byť v Krakove a nie ochutnať obwarzaneka, je to ako byť v Paríži a neochutnať gaštany! Obwarzanki sú podobne ako praclíky, a po prvýkrát boli spomenuté už v 14. storočí. V starom meste sa predávajú takmer všade.
Obyvateľom židovského pôvodu, ktorí utrpeli počas 2. svetovej vojny, je venovaný výrazný pamätník v bývalom gete – na celom Námestí hrdinov geta (plac Bohaterów Getta) rozmiestnené sú prázdne stoličky.
Kazimierz je stará židovská štvrť, a je dôkazom toho, že Krakov po cele storočia bol multikultúrnym mestom. Nachádzajú sa sem reštaurácie, ktoré ponúkajú kóšer jedlá, staré synagógy a klezmerská hudba.
Bývalé hlavné mesto Poľska je druhým najväčším mestom krajiny a cieľom nespočetných turistov, ktorí chcú cítiť jedinečnú atmosféru tohto mesta. Je to presne Krakov! Mesto kráľov, básnikov a obwarzenekov (druh pečiva).
Krakovské Staré mesto nepotrebuje žiadnu reklamu – už od rokov je destináciou pre turistov z celého sveta. Napriek tomu, že hlavné námestie a Sukiennice, Bazilika Nanebovzatia najsvätejšej Panny Márie, historické meštianske domy a hrad Wawel sú už skoro všetkým dobré známe to stále patria k miestám povinnej návštevy. Avšak Krakov ponúka viac ako pohľady priamo z pohľadnice. Národné múzeum v Krakove – rozdelené do niekoľkých budov v centre mesta, má snáď najlepšiu v Poľsku zbierku obrazov a neustále organizuje zaujímavé výstavy. Priaznivci súčasného umenia by malí ísť na Zabłocie, kde v časti historickej továrne Oskara Schindlera je Múzeum súčasného umenia a pri tejto príležitosti môžu vidieť aj výstavu venovanú osudom mesta počas 2. svetovej vojny. Nachádzajúca sa východne od centra mesta štvrť Nowa Huta je to príklad komplexných socrealistických architektonických predpokladov – je to veľmi pôsobivá komunistická, robotnícka štvrť postavená pre zamestnancov neďalekej oceliarne.
V Krakove sa nachádzajú dve rozhľadne, ktoré poskytujú výnimočnú panorámu mesta – je to umiestnený v areáli bývalého rakúskeho opevnenia Kopiec Kościuszki a takmer jeho dvojča Kopiec Piłsudskiego. Neďaleko druhého spomenutého kopca je krásny barokový kláštor kamaldulov vo štvrti Bielany (väčšinu roku môžu ho navštíviť len muži!).