Menu

Air India

Najvýhodnejšie akciové lety s leteckou spoločnosťou Air India na eSky

Cena za 1 dospelú osobu pre obidva smery

✔️ Kam lieta Air India?

Cestovný poriadok Air India zahŕňa trasy z mnohých populárnych miest. Keď chcete skontrolovať dostupnosť spojenia, použite vyhľadávač eSky.

✔️ Kedy si môžete kúpiť najlacnejšie letenky na let Air India?

Najlepšie je kúpiť si letenky na let Air India s dostatočným predstihom.

✔️ Aké letecké spoločnosti prevádzkujú podobné trasy?

Do miest, do ktorých prevádzkujú lety Air India, prevádzkujú aj ďalšie letecké spoločnosti a nájdete ich vo vyhľadávači eSky.

✔️ Môžem si rezervovať hotel spolu s letom Air India?

Pomocou cestovného vyhľadávača eSky, s letom si môžete tiež zarezervovať ubytovanie ako súčasť balíka Let + Hotel. Vďaka tomu bude Váš výlet nielen pohodlnejší, ale tiež vďaka zľavám na balíčky ušetríte peniaze.

Zistite viac o Air India

Air India

Letecká spoločnosť Air India pôsobí na trhu už od roku 1932, začínala však pod názvom Tata Airlines. K zmene názvu prišlo krátko po II. svetovej vojne (júl 1946), kedy sa firma zároveň stala akciovou spoločnosťou. Zhruba v rovnakom období, v roku 1948, absolvoval stroj vo farbách Air India aj prvý medzinárodný let a to z Bombaja do Londýna. Medzi destinácie, ktoré aerolínie vo svojich začiatkoch obsluhovali, patrilo aj kenské Nairobi, Rím či Paríž.

Air India ako prvá letecká spoločnosť v Indii rozšírila svoj letový park o turbínovými motormi poháňané lietadlo. Písal sa rok 1960 a nikto vtedy nemohol tušiť, aké peripetie firmu čakajú o štyri desaťročia neskôr. Na prahu nového milénia sa Air India totiž dostali vďaka zlým manažérskym krokom do stámiliónových strát, ktoré však v konečnom dôsledku nevyústili do zrušenia, ale rozšírenia spoločnosti o vlastnú nízko nákladovú „dcéru“ Air India Express.

Od roku 2014 je Air India členom prestížnej Star Alliance a operuje na štyroch kontinentoch, kde obsluhuje približne 100 destinácií.

Batožina

Rozmery aj váha príručnej batožiny, ktorú môžu cestujúci s Air India prevážať, sú stanovené pre domáce aj medzinárodné lety. Okrem príručnej batožiny si môže každý pasažier vziať na palubu aj jednu osobnú vec, najmä však laptop, dámsku kabelku, deku, fotoaparát či ďalekohľad, plášť a pod.

V prípade registrovanej batožiny sú vnútornými predpismi Air India tak isto dané jej rozmery, počet či hmotnosť, ktorá sa môže líšiť v závislosti od druhu letu (medzinárodný vs. domáci) či letovej triedy (ale napríklad aj veku, pretože pre dojčatá platia zvláštne pravidlá).

Ak batožina prekročí povolené limity, musíte rátať s príplatkom za každý kilogram navyše. To sa týka aj špeciálnej batožiny, kam spadá hudobné náčinie a vybavenie na golf, lyžovanie (aj vodné) alebo rybárčenie (zvláštna výnimka a oslobodenie od poplatkov sa môže týkať športovcov-reprezentantov svojej krajiny a príslušníkov ozbrojených a bezpečnostných zložiek v službe).

Air India má tiež vlastný zoznam látok a vecí, ktoré sa nesmú prevážať. Patria sem najmä výbušniny, ostré predmety, horľaviny či predmety potenciálne použiteľné ako zbraň.

Letové triedy

S Air India môžete lietať v triedach Economy, Executive a v najvyššej Prvej triede. Už základná trieda Economy ponúka pestrý výber jedál (aj vegetariánskych), kontrolu osvetlenia a teploty či likér alebo víno na uvítanie. V triede Economy sa môžete, okrem iného, tešiť na viac priestoru pri sedení a celkovo pohodlnejší let, nakoľko si môžete vybrať sedenie buď pri okne alebo pri uličke. Nič medzi tým. Podobne je tomu tak aj v Prvej triede, ktorá okrem toho ponúka aj najbohatšiu ponuku jedál a nápojov a absolútnu exkluzivitu, pretože je určená len pre 12 cestujúcich.

Online check-in

Službu online check-in (súčasťou ktorej je aj výber sedadla) je možné realizovať prostredníctvom domovskej web-stránky Air India, pričom služba nevyžaduje nijakú registráciu. Online check-in je zväčša dostupný najskôr 48 hodín vopred a najneskôr 2 hodiny pred plánovaným odletom, pri niektorých letoch sa však horná hranica môže posunúť až na 54 hodín. Je nutné podotknúť, že online check-in nemôžu realizovať cestujúci so zvláštnymi požiadavkami (napríklad cestujúci s invalidným vozíkom) či maloletí pasažieri bez sprievodu. Check-in je možné vykonať aj pomocou aplikácie Air India, dostupnej na Google Play či App Store.

Letka Air India

Ak nerátame dcérske spoločnosti Air India Express a Alliance Air, tak flotila samotných Air India pozostáva z viac ako stovky dopravných lietadiel. Pri výbere letky stavila firma na osvedčené značky a veľké dopravné lietadlá Airbus a Boeing. S charakteristickým červeno-žltým znakom na chvoste pasažierov prepravujú Boeingy 787-8, 777-300ER či Airbusy A321-200, A320neo alebo A319-100. Každé z lietadiel Air India je schopné naraz prepraviť viac ako 100 cestujúcich, na palubu tých najväčších (ako napr. Boeing 747-400) sa však zmestí viac ako 420 pasažierov!

Medzinárodné letisko Indiry Gándhíovej

Hlavným dopravným uzlom letky Air India je Medzinárodné letisko Indiry Gándhíovej, ktoré sa nachádza asi 16 kilometrov juhozápadne od Dillí. Už niekoľko rokov sa jedná o najvyťaženejšie letisko z hľadiska osobnej aj nákladnej prepravy v Indii a jedno z najrušnejších transportných miest v Ázii a na svete. V posledných rokoch sa týmto letisko každoročne „premelie“ približne 60 miliónov cestujúcich, ktorí tu môžu využiť služieb viacerých duty-free obchodov a obchodov s elektronikou, šperkmi, značkovým oblečením, parfumami, suvenírmi či potrebami na cestovanie. Letisko má vlastný hotel, kúpele, salóniky na oddych, nájdete tu ale aj množstvo výborných reštaurácií a kaviarní. V priestoroch letiska môžete využiť aj služby zmenárne, niekoľkých požičovní automobilov a v prípade náhlych komplikácií aj zdravotnícku pomoc. Dlhú chvíľku si budete môcť skrátiť na leteckom simulátore Aviator, kde si vyskúšate úlohu pilota Boeingu 737. Pokiaľ ide o Wi-Fi, to je dostupné zdarma v celom priestore letiska.

Občerstvenie

Jedným z momentov, ktoré definujú indickú kultúru ako takú, je aj jedlo. A kuchyňu v duchu najlepších indických tradícií môžete očakávať aj na palube lietadiel Air India. V prípade letov v Prvej triede a v triede Executive je dokonca vyhradený čas (do-do) pre raňajky, obedy, večere. Ppri letoch v rámci Indie môžete počítať aj s desiatou, olovrantom či neskorou večerou, rozsah a druh jedál ale závisí okrem letovej triedy aj na celkovom čase strávenom vo vzduchu.

Ak majú cestujúci zvláštne požiadavky na stravu, mali by ich nahlásiť aspoň 48 hodín pred plánovaným odletom. Kuchársky tím Air India na základe toho potom pripraví pokrmy pre deti a dojčatá, ale aj také jedlá, ktoré budú vyhovovať náboženským pravidlám alebo zdravotnému stavu konkrétneho cestujúceho.

Doplnkové služby

Palubný interaktívny zábavný systém je prístupný už v základnej triede Economy, nemusíte ho však nájsť pri lete v lietadlách typu Airbus. Inak sa ale môžete tešiť na široký výber seriálov, rozprávok a zahraničných aj domácich filmov rôznych žánrov, ale tiež hudby či počítačových hier. Podľa zdrojov Air India ide o viac ako 500 hodín zábavy.

Ak sa prihlásite do vernostného programu Flying Returns, môžete za každý let s Air India alebo s jednou z partnerských aerolínií zo zoskupenia Star Airlines získavať body a na základe nich potom využívať rôzne benefity, ktoré sa týkajú predletových príprav či samotného letu.