Menu

Ryanair

Advertisement

Najvýhodnejšie akciové lety s leteckou spoločnosťou Ryanair na eSky

Cena za 1 dospelú osobu pre obidva smery

Advertisement

✔️ Kam lieta Ryanair?

Cestovný poriadok Ryanair zahŕňa trasy z mnohých populárnych miest. Keď chcete skontrolovať dostupnosť spojenia, použite vyhľadávač eSky.

✔️ Kedy si môžete kúpiť najlacnejšie letenky na let Ryanair?

Najlepšie je kúpiť si letenky na let Ryanair s dostatočným predstihom.

✔️ Aké letecké spoločnosti prevádzkujú podobné trasy?

Do miest, do ktorých prevádzkujú lety Ryanair, prevádzkujú aj ďalšie letecké spoločnosti a nájdete ich vo vyhľadávači eSky.

✔️ Môžem si rezervovať hotel spolu s letom Ryanair?

Pomocou cestovného vyhľadávača eSky, s letom si môžete tiež zarezervovať ubytovanie ako súčasť balíka Let + Hotel. Vďaka tomu bude Váš výlet nielen pohodlnejší, ale tiež vďaka zľavám na balíčky ušetríte peniaze.

Zistite viac o Ryanair

Ryanair

Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair je najväčším a najpopulárnejším dopravcom svojho druhu v Európe. Vďaka nízkym cenám sa tieto aerolínie tešia veľkej obľube u turistov a cestovateľov, hoci samotný názov spoločnosti môže byť pre ľudí, ktorí hľadajú letecké spojenie, značnou výzvou.

Rayner, Rayanair, Raynair, Rynair, prípadne Rajaner – toto sú najčastejšie mená, ktoré Ryanair-u prisudzujú ľudia, hľadajúci nie veľmi drahé cestovateľské možnosti. Dopravca pokrýva takmer 100 letísk na starom kontinente a jedno aj v Maroku. Jeho lietadlá pristávajú, okrem iného, na poľských letiskách v mestách Gdansk, Bydgoszcz, Katovice, Krakov, Lublin, Lodž, Varšava-Modlin, Poznaň, Rešov, Štetín a Vroclav, do siete írskeho prepravcu však každoročne pribúdajú nové a nové smery.

Spoločnosť bola založená v roku 1985 rodinou Ryanovcov: Christy Ryan, Liam Lonergan – majiteľ írskeho tour-operátora „Club Travel“ a tretím do partie bol írsky biznismen Tony Ryan, zakladateľ spoločnosti Guiness Peat Aviation. Historicky prvé lety sa uskutočnili na lietadle Embraer Bandeirante na trase Waterford – letisko Londýn Gatwick, o rok neskôr začal Ryanair lety medzi Dublinom a letiskom Luton v Londýne.

Počty pasažierov, ktorí využívali služieb aeroliniek Ryanair, rástli každým rokom. Prišiel však rok 1991 a straty, ktoré manažment firmy primäli zaviesť program reštrukturalizácií, za ktoré osobne zodpovedal Michael O´Leary, vtedajší hlavný inžinier spoločnosti. Opatrenia priniesli fantastické výsledky a Ryanair sa stal najväčšou low-cost leteckou spoločnosťou v Európe (aspoň čo sa týka civilného letectva).

Od roku 2000 predáva Ryanair svoje letenky online, pričom hlavný „stan“ spoločnosti je v Dubline. Združenie európskych leteckých spoločností a britská organizácia Civil Aviation Authority udelili Ryanair-u honor najdochvíľnejšieho prepravcu v rámci aerolínií v Európe.

Príručná batožina

Všetci cestujúci spoločnosti Ryanair si môžu na palubu lietadla zobrať príručnú batožinu s maximálnymi rozmermi 40x20x25 cm (dĺžka, šírka, výška). Avšak, táto batožina, ruksak či kufrík nesmú vážiť viac, ako 10 kg. Pasažieri si môžu na palubu lietadla zobrať aj druhú, väčšiu príručnú batožinu s rozmermi 55x40x20 cm v prípade, že zaplatia za službu priority boarding. V tomto prípade nie je udaný žiaden váhový limit. Druhá príručná batožina môže byť v tomto prípade dámska kabelka, taška na notebook, detský ruksak či nákupná taška z duty-free obchodu. Obe, príručná batožina a malá príručná batožina, sú vtedy zahrnuté v cene letenky.

Do príručnej batožiny si nemôžete zabaliť úplne všetko. Ryanair, podobne ako ostatné letecké spoločnosti, kontrolujú obsah príručnej batožiny pred každým odletom. Z bezpečnostných dôvodov nechajte doma tekutiny, ktoré nie sú zabalené v priesvitných fľaštičkách s obsahom max. do 100ml, spolu nie viac ako jeden liter. Znamená to, že každý pasažier môže mať so sebou maximálne jeden liter tekutín rozdelený do 100ml nádob - šampón, sprchový gél, ústnu vodu a pod.

Tieto obmedzenia sa netýkajú jedla pre deti a na lieky. Mlieko a ostatné jedlo pre deti musí byť nahlásené kontrole na špeciálnu prehliadku. Zvyčajne postačí, keď rodič tekutinu ochutná. Lieky a detské jedlo môžu byť prepravované len v množstve, ktoré je potrebné pre dĺžku letu.

Registrovaná batožina

U Ryanair nie sú poplatky za registrovanú batožinu zahrnuté v cene lístka, každý cestujúci si za možnosť vziať si so sebou registrovanú batožinu teda musí priplatiť. Jedna osoba si môže so sebou vziať maximálne tri cestovné kufre, každý s váhou nie väčšou ako 20 kg. Váhový limit registrovanej batožiny je pevne stanovený, podobne ako jej maximálne rozmery – 81 x 119 x 119 cm.

Výška poplatkov za registrovanú batožinu závisí od dátumu letu a miesta, respektíve spôsobu nákupu služby – nákup cez internet je lacnejší ako nákup na letisku tesne pred odletom. V prípade nadrozmernej batožiny si Ryanair účtuje extra poplatky za každý jej kilogram.

Aj obsah registrovanej batožiny môže na letisku podliehať kontrole. Pravidlá, týkajúce sa registrovanej batožiny, sú u Ryanair prakticky rovnaké ako u iných leteckých spoločností (nepovoľujú napríklad prepravovať výbušné a horľavé materiály). Skutočnosť či a v akom množstve je možné v registrovanej batožine prepravovať potraviny, alkohol alebo cigarety, závisí od trasy letu a príslušných colných predpisov.

Online check-in

Letecká spoločnosť Ryanair umožňuje online check-in a výber preferovaného miesta na palube lietadla už 4 dni, najneskôr však 2 hodiny pred odletom. Proces online registrácie vyžaduje od každého cestujúceho vyplnenie  jeho osobných údajov. Po splnení týchto náležitostí je možné vytlačiť si palubný lístok.

Počas check-inu na letisku je nutné ukázať palubný lístok spolu s osobným identifikačným dokumentom, ktorý pasažier pri online registrácii použil. V prípade, že si palubný lístok zabudnete vziať so sebou alebo zabudnete vykonať online check-in, je možné to urobiť aj na letisku, avšak za určitý poplatok (jeho výšku definuje firma Ryanair).

Check-in je najlepšie vyriešiť čo najskôr – len tak budete mať istotu, že všetko prebehlo tak, ako malo.

Cestovné triedy

Ryanair ponúka možnosť voľby spomedzi niekoľkých taríf. Tarifa Standard je najlacnejšia a cestujúcim neposkytuje žiadne privilégiá – za každú službu naviac sa pripláca. V prípade nákupu taríf vyššej kategórie rastie aj počet služieb a privilégií, ktoré sú v cene lístka. Letenka v tarife Plus umožňuje vziať si so sebou jeden kus zapísanej batožiny, garantuje prioritný nástup na palubu lietadla (spolu s príručnou batožinou) a tiež možnosť výberu miesta v lietadle. Tarifa Flexi Plus zase umožňuje meniť dátum a trasu letu (za určitých podmienok) a Family Plus je výhodná pre cestujúce rodiny, pretože jej členom poskytuje zľavy a dodatočné vybavenie.

Flotila

Vo flotile Ryanair sú len lietadlá typu Boeing 737-800. Pod značkou Ryanair lieta zhruba 300 týchto strojov, ktorých priemerný vek je približne 5,5 roka.

Boeing 737 je najpopulárnejšie dopravné lietadlo s úzkym trupom, určené pre lety na krátke a stredné vzdialenosti. V rôznych verziách a obmenách sa vyrába už od roku 1967. Boeingy 737-800, ktoré sú v službách spoločnosti Ryanair, môžu na palubu vziať až 189 cestujúcich. Na palubu by sa zmestilo aj viac cestujúcich, lietadlá sú však certifikované práve na tento počet. Sedadlá v lietadle sú rozložené symetricky, po troch na každej strane, pričom jedna strana pozostáva z 33 radov a druhá z 32 radov sedadiel. Obe strany oddeľuje priechod.

Boeing 737-800 je dlhý 39 metrov, váži 40 410 kilogramov a jeho rozpätie krídel je 34 metrov. Maximálna rýchlosť lietadla je 840 km/h a dolet bez medzipristátia môže dosiahnuť hranicu 5420 kilometrov. Stroj dokáže vystúpať až do výšky takmer 12 500 metrov.

V nasledujúcich rokoch by rady letky Ryanair malo rozšíriť ďalších 200 lietadiel rovnakého typu, spoločnosť však zvažuje aj nákup stovky Boeingov 737 MAX 200. Ak sa tak stane, od roku 2024 bude flotila Ryanair pozostávať z viac ako 500 lietadiel, na ktorých palubu každoročne nasadne približne 160 miliónov cestujúcich.

Medzinárodné letisko Dublin

Medzinárodné letisko, ktoré leží asi 10 km severne od hlavného mesta Írska, je základňou pre viacero leteckých spoločností, medzi ktoré patrí aj Ryanair. Ide o najvyťaženejšie letisko v Írsku a jedno z TOP 10 európskych letísk s najhustejšou sieťou leteckej dopravy. V jeho tesnej blízkosti sa nachádzajú dva hotely, v areáli letiska sídli viacero reštaurácií, kaviarní, obchodov (vrátane duty-free) či auto-požičovní. Na celej ploche letiska je možné využiť Wi-Fi prístup na internet, prípadne niekoľko online kioskov.

Občerstvenie

Počas letu so spoločnosťou Ryanair nemajú cestujúci nárok na bezplatné občerstvenie. V rámci všetkých letov je však v palubnom bare k dispozícii niečo na zahryznutie, studené aj teplé nápoje, pivo, víno a iné alkoholické nápoje. Podrobnosti o dostupnosti občerstvenia nájdu pasažieri v palubnej brožúre.

Doplnkové služby

Na palube lietadiel Ryanair je okrem baru k dispozícii aj akýsi obchod či predajné miesto, kde sa dajú kúpiť parfumy, šperky a rôzne drobnosti.