Menu

Iberia

Najvýhodnejšie akciové lety s leteckou spoločnosťou Iberia na eSky

Cena za 1 dospelú osobu pre obidva smery

Ukázať filtre

Iberia

Letecká spoločnosť Iberia je vlajkovým leteckým dopravcom Španielska. Bola založená 28. júna 1927 vďaka iniciatíve biznismena Horacia Echeberrieta, ktorý pri zakladaní Iberie spolupracoval s vedením nemeckej Lufthansy. V prvých rokoch svojej existencie bola spoločnosť známa aj ako Compania Aerea de Transportes a starala sa najmä o poštové doručovateľské služby medzi Madridom a Barcelonou. Neskôr pribudla osobná preprava v rámci španielskeho vnútrozemia a v roku 1946 aj medzinárodné lety. Svoj prvý interkontinentálny let organizovala Iberia medzi mestami Madrid a Buenos Aires. Na tejto trase začala postupne lietať pravidelne, využívajúc lietadlo Douglas DC-4, pričom ako prvá letecká spoločnosť v histórii ponúkla práve Iberia pravidelné letecké spojenie medzi Európou a Južnou Amerikou.

V roku 2001 čiastočne sprivatizovaná Iberia je v súčasnosti monopolom čo sa týka letov medzi starým kontinentom a Latinskou Amerikou. Najväčší španielsky dopravca je štvrtou najväčšou leteckou spoločnosťou v Európe a na letisku Madrid-Barajas má dokonca vlastný terminál. Od roku 1999 je Iberia, ktorá ako jedna z prvých spoločností zaviedla elektronické letenky, členom leteckej aliancie OneWorld. V roku 2001, spoločne s Lufthansou, SAS a Air France, španielska Iberia vytvorila Amadeus – počítačový systém na predaj leteniek. Medzníkom v histórii firmy bol aj rok 2011, v ktorom došlo k spojeniu s British Airways, čo viedlo k založeniu medzinárodného holdingu Airlines Group.

Iberia má vo svojom portfóliu rozsiahlu sieť spojení, lietadlá spoločnosti pristávajú na viac ako 100 letiskách v približne 40 krajinách sveta a na všetkých kontinentoch okrem Austrálie. Na ďalších 90 letiskách spoločnosť pristane vďaka dohodám o zdieľaní kódov s ďalšími dvadsiatimi leteckými dopravcami.

Batožina

Na palubu lietadiel spoločnosti Iberia je povolené vziať si príručnú batožinu, jej rozmery a váha sú však dané pravidlami aerolínií a môžu sa meniť v závislosti na cestovnej triede alebo trase. To isté v zásade platí aj pre registrovanú batožinu. Za osobitných podmienok je možné prepravovať aj lyžiarske náčinie, vybavenie na golf, bicykle, surf, korčule či skateboard, vybavenie na vodné športy a paragliding. Hudobné inštrumenty je možné taktiež prepravovať a to aj ako príručnú či registrovanú batožinu – záleží však od ich váhy a rozmerov. Výnimočné podmienky sa týkajú prepravy zbraní, pri ktorých sa navyše musia rešpektovať aj príslušné nariadenia cieľových destinácií. Čo sa týka nadrozmernej batožiny, tu treba počítať s príplatkami.

Cestovné triedy

Iberia ponúka svojim cestujúcim možnosť cestovať v týchto triedach: Business, Business Club, Business Plus a v základnej triede Economy, ktorá ešte ponúka nadúroveň v podobe Premium Economy.

Trieda Business Class je dostupná pre lety v rámci Španielska a vnútrozemia Európy. Garantuje prioritné služby na letisku a na palube, tak isto ako prednostné vybavenie transportu batožiny a prístup do salónika. Triedu Business Club si môžete vybrať pri letoch do Egypta, Rovníkovej Guiney, Izraela, Nigérie a Ruska. Ponúka sedadlá vo vyhradenej časti kabíny, ktoré sú širšie, s väčšími odstupmi medzi sebou a výbavou v podobe opierok na nohy.

Najluxusnejšou triedou zo všetkých je Business Plus, dostupná len v rámci diaľkových letov do Ameriky a Južnej Afriky. Cestujúci v tejto triede majú možnosť využiť vybavenie podobné triede Business Class, no napríklad sedačky sa tu dajú rôzne polohovať a transformovať na provizórnu, no veľmi pohodlnú posteľ.

Online check-in

Online check-in pre všetky lety je možné vykonať deň pred plánovaným odletom, väčšinou však maximálne jednu hodinu pred časom odletu. Online check-in sa dá riešiť cez počítač, tablet či smartfón, Iberia má k dispozícii aj svoju aplikácie na iPhone, Android či Blackberry. Online check-in nie je dostupný pre cestujúcich so psom alebo iným zvieraťom, pre pasažierov so zvláštnymi požiadavkami (telesne indisponovaní a pod.), ani pre maloletých pasažierov, cestujúcich osamote.

Flotila spoločnosti Iberia

Aerolínie Iberia stavajú svoju flotilu výhradne na strojoch značky Airbus. Letka spoločnosti Iberia pozostáva z viac ako 80 lietadiel jedného z najväčších výrobcov civilných lietadiel na svete, jedná sa o typy: A319-100, A320-200, A321-200, A330-300, A340-300, A340-600. Ďalšie zhruba štyri desiatky Airbusov by mali pribudnúť v najbližších rokoch.

Letisko Madrid-Barajas

Letisko Madrid-Barajas je situované 13 kilometrov severovýchodne od centra hlavného mesta Španielska. Ide o najväčšie letisko v krajine a jeho terminál 4 sa radí k najväčším terminálom na svete. V priestoroch tohto letiska nájdu cestujúci niekoľko barov, reštaurácií, kaviarní či obchodov, tak isto ale aj požičovne áut. Wi-Fi je dostupné všade, pričom prvých 30 minút používania nie je spoplatnených.

Doplnkové služby

Zákazníci spoločnosti Iberia sa môžu stať členmi vernostného programu Iberia Plus a za absolvované lety zbierať body, ktoré sa dajú vymeniť za služby ako napr. lety zdarma, bezplatné letenky, zľavnené letenky, hotelové pobyty či prenájom auta. Čo sa týka služieb a zábavy na palube, v ponuke sú filmy v španielčine, angličtine, francúzštine, taliančine, nemčine a portugalčine, rovnako ako prístup k televíznym seriálom, športovým programom, hudbe a hrám. V nových lietadlách, určených na diaľkové lety, je v ponuke aj bezplatné Wi-Fi a GSM roaming.

Občerstvenie

Spoločnosť Iberia ponúka na palubách svojich lietadiel občerstvenie rôzneho druhu, vrátane alko aj nealko nápojov – výber jedál a ich spoplatnenie závisí nie len od cestovnej triedy, ale aj od toho, či sa jedná o diaľkový alebo iný let. Existuje tiež možnosť zajednať si špeciálne druhy pokrmov, napríklad pre diabetikov, malé deti, vegetariánov, vegánov a podobne.