Menu

ČSA Czech Airlines

Advertisement

Najvýhodnejšie akciové lety s leteckou spoločnosťou ČSA Czech Airlines na eSky

Cena za 1 dospelú osobu pre obidva smery

Advertisement

✔️ Kam lieta ČSA Czech Airlines?

Cestovný poriadok ČSA Czech Airlines zahŕňa trasy z mnohých populárnych miest. Keď chcete skontrolovať dostupnosť spojenia, použite vyhľadávač eSky.

✔️ Kedy si môžete kúpiť najlacnejšie letenky na let ČSA Czech Airlines?

Najlepšie je kúpiť si letenky na let ČSA Czech Airlines s dostatočným predstihom.

✔️ Aké letecké spoločnosti prevádzkujú podobné trasy?

Do miest, do ktorých prevádzkujú lety ČSA Czech Airlines, prevádzkujú aj ďalšie letecké spoločnosti a nájdete ich vo vyhľadávači eSky.

✔️ Môžem si rezervovať hotel spolu s letom ČSA Czech Airlines?

Pomocou cestovného vyhľadávača eSky, s letom si môžete tiež zarezervovať ubytovanie ako súčasť balíka Let + Hotel. Vďaka tomu bude Váš výlet nielen pohodlnejší, ale tiež vďaka zľavám na balíčky ušetríte peniaze.

Zistite viac o ČSA Czech Airlines

ČSA Czech Airlines

České aerolínie (Czech Airlines) sú vlajkovou loďou leteckej dopravy v Českej republike a patria k najdlhšie fungujúcim aerolíniám na súčasnom trhu. Vznikli 6. októbra 1923 a založila ich vtedajšia vláda Československa (pod vedením Antonína Švehlu). Svoj prvý let uskutočnili České aerolínie ešte v ten mesiac – koncom októbra vzlietlo lietadlo z Prahy, aby neskôr pristálo na letisku v Bratislave. Prvý medzinárodný let zaznamenal vtedy ešte československý prepravca v roku 1930 a smeroval z Prahy do Záhrebu, prvá transatlantická cesta sa uskutočnila v roku 1962 a jej cieľom bola kubánska Havana.

Dopravná sieť Českých aerolínií v súčasnosti pozostáva z viac ako stovky destinácia vo viac ako 40 krajinách sveta. Aerolínie ponúkajú lety do väčšiny hlavných miest európskych krajín a tiež do veľkých miest v Severnej Amerike. České aerolínie ale lietajú aj na Stredný východ a do Afriky. 

Batožina

Na palubu lietadiel Českých aerolínií si môžete vziať príručnú batožinu, jej rozmery a váhu však limitujú pravidlá aerolínií a môžu sa líšiť v závislosti od letovej trasy alebo triedy. Podobne je to aj v prípade registrovanej batožiny, ktorá tiež musí spĺňať isté váhové a rozmerové kritériá, závisiace od triedy a trasy letu.

Preprava tekutín (voda, polievky, spreje, pasty a pod.) v príručnej batožine je možná, avšak v objeme nie väčšom ako 1 liter, pričom tekutiny musia byť rozdelené do desiatich nádob s objemom 100 ml. Všetky ostatné tekutiny sa prepravujú v rámci registrovanej batožiny. Do určitého váhové limitu je možné bezplatne prepravovať aj športovú výstroj a náčinie, ale len ako registrovanú batožinu.

Osobitné podmienky sa týkajú prepravy zvierat, ktorú je možné realizovať v batožinovom priestore aj priamo na palube lietadla. Zviera (najmä mačky a psy) musí byť počas letu umiestnené v prepravnej schránke s určitými rozmermi a jeho prepravu je nutné rezervovať ešte pred nákupom letenky.

Z hľadiska bezpečnosti je zakázané prevážať toxické látky, zbrane (aj hračky, ktoré sa zbraniam podobajú), horľaviny, výbušniny, ortuť, infekčné materiály a ďalšie.

Letové triedy

S Českými aerolíniami môžete cestovať v triedach Business a Economy. Sedadlá triedy Business sa nachádzajú na samom začiatku lietadla a od zvyšku miest na palube sú oddelené, vďaka čomu majú pasažieri, ktorí ich obsadia, potrebný komfort a súkromie. Priestor medzi sedadlami v Business triede závisí od typu lietadla a trasy letu, no v každom prípade je dostatočne veľkorysý. Cestujúci v triede Business majú v rámci ceny letenky garantovaný prioritný check-in, zmenu rezervácie, možnosť zarezervovania si konkrétneho miesta na palube, občerstvenie počas letu či možnosť využitia VIP salónika na letisku. Prepravca ponúka cestujúcim v tejto triede aj set palubných toaletných potrieb. V rámci ceny za letenku je povolené vziať si so sebou dva kusy príručnej batožiny (každý s hmotnosťou do 12 kg) a dva kusy registrovanej batožiny (s váhou maximálne 32 kg).

Trieda Economy u Českých aerolínií poskytuje všetok štandard, na ktorý sú cestujúci zvyknutí aj u iných medzinárodných dopravcov. Cena letenky zahŕňa občerstvenie na palube, jeden kus príručnej batožiny s váhou do 8 kg a jeden kus registrovanej batožiny s váhou do 32 kg.

Online check-in

Keď cestujete s Českými aerolíniami, môžete online check-in využiť už 36 hodín pred odletom a najneskôr hodinu pred plánovaným štartom. Pre niektoré lety a destinácie však môžu platiť určité výnimky. České aerolínie ponúkajú aj možnosť vybaviť check-in cez mobilnú aplikáciu.

Letka Českých aerolínií

Flotila českého dopravcu pozostáva z viac ako 15 moderných a maximálne bezpečných lietadiel. Na dlhšie lety sú určené stroje typu Airbus A319-112 a A330-323, schopné prepraviť viac ako 270, respektíve 140 pasažierov. Letku dopĺňajú turbovrtuľové modely lietadiel ATR (konkrétne ATRA 72-202 a 42-500), určené na kratšie regionálne lety.

Letisko Václava Havla

Medzinárodné Letisko Václava Havla (do svojho premenovania 5. októbra 2012 známe ako Letisko Praha-Ruzyně) je hlavnou základňou, odkiaľ český národný letecký prepravca pravidelne operuje. Letisko sa nachádza zhruba 10 km severozápadne od centra hlavného mesta, v pražskej mestskej časti Ruzyně. Je najväčším letiskom v krajine a okrem dvoch terminálov sa tu nachádzajú aj štyri hotely, niekoľko reštaurácií, barov, kaviarní a obchodov (vrátane duty-free shopov). V priestoroch letiska je k dispozícii bezdrôtové pripojenie na internet, svoje služby tu tiež ponúkajú viaceré požičovne áut.

Občerstvenie

České aerolínie v rámci všetkých svojich letov poskytujú občerstvenie na palube, pričom jeho druh a kvantita závisia na type lietadla a čase letu. Ak sa letí na krátku vzdialenosť, servíruje sa „studené“ občerstvenie. Pri dlhých letoch sa podávajú teplé pokrmy – menu môže mať jeden alebo viacero chodov, ich počet závisí aj od letovej triedy. Český prepravca ponúka špeciálny výber jedál aj pre deti rôzneho veku, pokrmy si však treba objednať už pri rezervácii letenky.

Doplnkové služby

Na palube lietadiel Českých aerolínií sa nachádza bar a Sky Shop, kde (okrem iného) môžete nakúpiť kozmetiku, značkové parfumy, hodinky či šperky. Let si môžete skrátiť čítaním novín a magazínov (sú zdarma), prípadne využitím audiovizuálneho zábavného systému, ten je však dostupný len pre vybrané lety. Lietadlá Českých aerolínií disponujú centrálnym monitorovacím systémom, pomocou ktorého môžete kedykoľvek sledovať aktuálnu polohu lietadla na mape trasy.