Menu

Batožina: rozmery a váhový limit

Batožina: rozmery a váhový limit

Vybrali ste si svoju destináciu a kúpili letenky...čo ale s batožinou? Pred tým, než sa začnete baliť do kufra či ruksaku, skontrolujte, či spĺňa rozmery a váhový limit leteckej spoločnosti. Aké sú maximálne rozmery pre podpalubnú batožinu? Aká je povolená váha príručnej batožiny? Každá letecká spoločnosť má vlastné pravidlá, čo sa týka veľkosti, váhy a počtu kufrov, ktoré si môžete zobrať so sebou na cestu. Práve preto by ste si mali pred každým odletom tieto pravidlá skontrolovať. Môže vás to stáť viac, ako by ste čakali.

Rozmery príručnej batožiny

Rozmery príručnej batožiny závisia od každej jednej leteckej spoločnosti. Napríklad, rozmery v Ryanair sú takmer rovnaké ako vo Wizz Air, no aj tak tam je rozdiel niekoľko centimetrov. Môže sa to zdať ako detail, no často spôsobuje problémy. Ak vaša príručná batožina prekračuje povolené rozmery, bude uložená do podpalubia za špeciálny poplatok.

Vo väčšine prípadov si môžete svoju príručnú batožinu položiť do úložného priestoru nad hlavou, alebo na sedadlo pred vami. Každý prepravca má svoje vlastné podmienky pre rozmery a váhu príručnej batožiny. Pamätajte, že rozmery príručnej batožiny zahŕňajú aj  časti, ktoré z nej trčia, ako sú vrecká, držiaky a kolieska. Zvyčajne môže mať príručná batožina od 8 do 10 kg.

Rozmery podpalubnej batožiny

Ak vám nepostačuje príručná batožina, môžete si objednať batožinu do podpalubia. Jej váhy a rozmery musia spĺňať podmienky leteckej spoločnosti, rovnako ako počet kusov, ktoré si môžete vziať na cestu so sebou. Množstvo kufrov závisí od triedy, ktorou cestujete. Výsledná suma závisí od mnohých faktorov, ako je počet kufrov, váha, dátum letu (v hlavnej sezóne je cena vyššia), ako aj trasa letu.

Navštívte našu webstránku a skontrolujte si rozmery a váhové limity pre oba druhy batožiny pre rôzne letecké spoločnosti.

Akú batožinu so sebou na cestu?

Ak sa zaujímate o to, aký kufor zvoliť na cestu, zohľadnite viacero faktorov. Úplne zo všetkého si najskôr skontrolujte povolené rozmery a váhu u leteckej spoločnosti, s ktorou cestujete. Tiež zvážte, ako často budete s týmto kufrom lietať. Príležitostní cestovatelia si môžu dovoliť kúpiť lacnejšie kufre, no tí, ktorí cestujú často, až niekoľkokrát za mesiac, by mali investovať do kvalitných kufrov s pevnou konštrukciou.

Na trhu máme množstvo kufrov – s pevnou plastovou konštrukciou, či látkové (uistite sa, že kúpite kufor, ktorý je vybavený uzamykacím systémom a kolieskami). Ktorý je ale najlepší? Ak hľadáte príručnú batožinu, vyberte si mäkký ruksak – ľahšie sa zmestí pod sedadlo pod vami, či do priestoru nad hlavou. Ruksaky sú najvhodnejšie. Zvážte aj kúpu polotvrdených kufrov, ktoré poskytujú lepšiu ochranu jeho obsahu, no sú o niečo ťažšie, čo je nevýhoda, ak potrebujte splniť váhový limit, kde na každom kile záleží.

Ak cestujete s podpalubnou batožinou, určite si kúpte pevný kufor, ktorý je menej krehký (pamätajte, že na letisku s nimi nezachádzajú v rukavičkách). Najlepším riešením je kufor s pevnými stenami vyrobený z polykarbonátu so spevnenými rohmi, ktoré poskytujú extra ochranu. Nezabudnite si však svoje cennosti zamknúť s TSA zámkom proti krádeži.

Tipy a návrhy v tomto článku a súvisiace články sú len pre informačné a pomocné účely a nesmú predstavovať základ pre akúkoľvek sťažnosť voči eSky.sk.

Ponúkol tento článok informácie, ktoré ste hľadali? Áno | Nie
Myslím si, že tento článok:
Vďaka za váš názor!