Menu

Jedlo v príručnej batožine v lietadle

Jedlo v príručnej batožine v lietadle

Na palube lietadla môžeteprevážať potraviny, a to v príručnej aj podanej batožine. Treba pamätať na to, aby boli potravinové výrobky hermeticky zabalené v pôvodnom obale výrobcu. Niektoré letecké spoločnosti môžu odmietnuť prevoz čerstvých produktov rýchlo podliehajúceho skaze, a to najmä na dlhších trasách.

Počas prevozu potravín treba pamätať na colné predpisy krajiny, do ktorej cestujeme. Mimo Európskej únie sa v prípade cesty do krajín, ktoré nie sú členmi EÚ, nesmú dovážať čerstvé potravinové výrobky. Takisto sa produkty ako mäso, mliečne výrobky, ovocie, zelenina nesmú dovážať z krajín, ktoré nie sú členmi EÚ, do žiadneho členského štátu. Prevoz potravín letecké spoločnosti spravidla nezakazujú, ak plánujete prevážať potraviny, zoznámte sa s nariadeniami krajiny, do ktorej cestujete a tranzitných krajín, cez ktoré budete cestovať; niektoré krajiny, napr. USA alebo Austrália zakazujú dovoz čerstvých potravín na svoje územie, na území Európskej únie platí zákaz dovozu mlieka, mäsa a produktov živočíšneho pôvodu z krajín, ktoré nie sú členmi.

Potraviny prevážané na palube lietadla musia byť zabalené v pôvodnom obale výrobcu a mať uvedený dátum spotreby, väčšina leteckých spoločností nepovoľuje prevoz predmetov, ktoré rýchlo podliehajú skaze. 

Pamätajte! 

Prevoz tekutín v príručnej batožine je obmedzený úpravami, ktoré vyplývajú z bezpečnostných predpisov – tekutiny musia byť zabalené v obaloch do 100 ml, a celkový objem nesmie presahovať 1 liter. Nasledujúci zoznam je len ilustračný a obsahuje informácie o prevoze jednotlivých produktov na území Európskej únie.

druh výrobku

príručná batožina

podaná batožina

Domáce koláče

ÁNO

ÁNO

Cukríky, zákusky, chrumky, tyčinky, zemiakové lupienky

ÁNO

ÁNO

Bryndza, tvaroh

ÁNO***

ÁNO

Jedlo pre dojčatá potrebné na čas trvania cesty

ÁNO*

ÁNO

Klobásy, údeniny, mäsové konzervy

ÁNO

ÁNO

Treska

ÁNO***

ÁNO

Bujónové kocky

ÁNO

ÁNO

Horčica, kečup, med, majonéza, tatárska omáčka

ÁNO**

ÁNO

Ovocie, zelenina, čerstvé bylinky

ÁNO

ÁNO

Potravinové výrobky v plechovkách alebo zaváraninových pohároch, napr. polievky, omáčky, huspenina, koreniny, med, čokoláda

ÁNO**

ÁNO

Orientálne koreniny v tekutej forme

ÁNO**

ÁNO

Omáčky, polievky, ovocný kyseľ – v prášku

ÁNO

ÁNO

Tvrdé syry typu parmezán

ÁNO

ÁNO

Zaváraninové poháre s produktmi (džemy, kompóty a pod.)

ÁNO**

ÁNO

Zaváraninové poháre so sušenými hubami

ÁNO

ÁNO

Potraviny v pevnej forme, napr. sendviče, sušienky, syry, obilné tyčinky, orechy

ÁNO

ÁNO

Jedlo pre dojčatá: šťava, voda, mlieko smú sa prepravovať v príručnej batožine a nie sú obmedzené limitom. Produkty však treba nahlásiť na samostatnú bezpečnostnú kontrolu.

** Prevoz tekutín je možný v obaloch do 100 ml.

*** Tieto výrobky sa smú prepravovať v baleniach do 100 ml alebo 100 g.

Tipy a návrhy v tomto článku a súvisiace články sú len pre informačné a pomocné účely a nesmú predstavovať základ pre akúkoľvek sťažnosť voči eSky.sk.

Ponúkol tento článok informácie, ktoré ste hľadali? Áno | Nie
Myslím si, že tento článok:
Vďaka za váš názor!