Menu

Dojča v lietadle. Čo musíte vedieť?

Dojča v lietadle. Čo musíte vedieť?

Novorodenci nesmú lietať lietadlom pred dosiahnutím veku jedného týždňa. Vyplýva to z úrovne vývoja ich organizmu – dýchací a obehový systém je ešte príliš slabý na to, aby zvládol zmeny tlaku. Okrem toho získanie pasu v tak krátkom čase od narodenia nie je v praxi možné. Je dobré, ak má cestujúce dieťa aspoň tri mesiace.

Pre bábätko je bezpečnejšie vyhýbať sa cestovaniu lietadlom – veľké koncentrácie ľudí znamenajú množstvo baktérií a vírusov. Počas letu bude dieťa niekoľko hodín dýchať rovnaký vzduch ako ostatní cestujúci. Neznamená to však, že dojčatá nemôžu vôbec cestovať lietadlom. Pred cestou je však potrebné poradiť sa s detským lekárom.

 • Na čo pamätať, keď sa vyberáme na cestu lietadlom s dojčaťom?
 • pohodlne dieťa oblečte, vezmite oblečenie na prezlečenie v prípade ušpinenia alebo zmeny počasia,
 • vezmite jedlo a pitie (limity týkajúce sa prevozu tekutín v príručnej batožine sa nevzťahujú na pokrmy pre dojčatá),
 • vezmite detský príbor (plastový) a fľašku alebo obľúbený hrnček,
 • vezmite obľúbenú deku alebo plienku,
 • vezmite obľúbenú plyšovú hračku (malú),
 • vezmite nové hračky (v závislosti od dĺžky letu); Pamätajte na to, aby to neboli hračky vydávajúce zvuky,
 • vezmite základné lieky, ktoré by mohlo dieťa potrebovať (proti hnačke, horúčke, náplasti), náhradné plienky a vlhčené vreckovky.

Prevencia proti zaľahnutiu v ušiach závisí u najmladších od úrovne vývoja dieťaťa. Môžeme mu dať na cmúľanie cukrík, lízanku, šťavu na pitie slamkou alebo z fľašky, príp. ho dojčiť. Starším deťom môžeme poradiť, aby zívali.

Ako rezervovať letenku pre dieťa?

Na rezervovanie letenky pre dojča alebo dieťa treba použiť vyhľadávací nástroj, ktorý sa nachádza na webovej stránke spoločnosti eSky. Pri výbere počtu cestujúcich treba označiť príslušnú kategóriu cestujúceho, a to, že je dojč.

 • dospelí: od 18 rokov
 • mládež: od 12 do 18 rokov
 • deti: od 2 do 12 rokov
 • dojčatá: vo veku do 2 rokov

Pozor!
Počas procesu rezervácie musíte povinne vybrať príslušný vek, a následne uviesť dátum narodenia pre každého neplnoletého pasažiera. Dojčatá a deti nesmú cestovať na letenku rezervovanú pre dospelú osobu.

Mlieko a pitie pre dieťa v lietadle

Počas check-inu treba predložiť na kontrolu všetky tekutiny určené pre dieťa na čas cesty. Obvykle musí rodič, alebo sprievodná osoba nápoj ochutnať pred kontrolou. Vo väčšine lietadiel nízkonákladových aj tradičných leteckých spoločností, nájdete mikrovlnné rúry, môžete požiadať obsluhu, aby zohriala mlieko, ak bábätko vyhladne.

Pre staršie dieťa a pre seba si na čas cesty môžete kúpiť vodu alebo šťavu v odletovej hale, už po absolvovaní bezpečnostnej kontroly.

Tipy a návrhy v tomto článku a súvisiace články sú len pre informačné a pomocné účely a nesmú predstavovať základ pre akúkoľvek sťažnosť voči eSky.sk.

Zaujal Vás tento článok, ale potrebujete viac informácií?
Ďakujeme za Vašu pomoc

Váš názor nám pomôže vytvárať lepšie a príslušné články

Temporarily we could not send your suggestions

Send again Try later