Menu

Check-in na letisku

Check-in na letisku

Check-in na letisku je proces, počas ktorého cestujúci, po vlastnom príchode na letisko, odovzdá na registráciu všetku batožinu, ktorú si neželá alebo nemôže prepravovať ako príručnú batožinu, a obdrží palubnú vstupenku (ešte pred vstupom na palubu lietadla). Ak je to možné, potom odporúčame využívať online check-in, ktorý je oveľa pohodlnejší a zároveň umožňuje o čosi neskorší príchod na letisko.

Check-in priehradky

Po príchode na letisko nájdete informácie o check-ine vášho letu na špeciálnych informačných tabuliach. Príslušné informácie môžete získať aj v strediskách informácií, obvykle situovaných v blízkosti batožinových drop-off zón (pri check-in pultíkoch).

Pozor!
Na letisko by ste mali prísť aspoň 2 hodiny pred plánovaným odletom.

Krok za krokom

 1. Vyhľadajte príslušný terminál, respektíve check-in priehradku pre váš let.
 2. Majte pripravené potrebné dokumenty – pas (alebo preukaz totožnosti), číslo (kód) online rezervácie, alebo papierovú kópiu letenky (ak ju máte).
 3. Pri check-in priehradke budete požiadaní, aby ste predložili vyššie uvedené dokumenty. Následne odovzdáte batožinu, ktorá bude odvážená a naložená na palubu lietadla.
 4. Po predložení dokumentov a zaregistrovaní batožiny dostanete palubný lístok, ktorý vás oprávňuje vstúpiť na palubu príslušného lietadla.
 5. Po skončení check-in procedúr prejdete na príslušný gate, kde sa každý z cestujúcich podrobí bezpečnostnej kontrole.
 6. Počas bezpečnostnej kontroly musí každý cestujúci umiestniť predmety ako kľúče, telefóny, opasky, elektronické zariadenia, rovnako ako kabáty, saká a šatky do pripravených nádob na bežiacom páse.
 7. Po skončení bezpečnostných kontrol môžete pokračovať do príslušného gatu, odkiaľ nastúpite do lietadla. Čas nástupu do lietadla je uvedený na palubnom lístku. Keď tento čas nastane, zamestnanci letiska vás budú informovať o tom, že sú pripravení prijať cestujúcich na palubu lietadla.

Pozor!
Niektoré aerolínie si uplatňujú dodatočné poplatky za check-in na letisku a tlač palubného lístka (napr. Ryanair). Bližšie informácie ohľadne týchto poplatkov môźete nájsť v obchodných podmienkach na webe každého leteckého operátora. Je povinnosťou každého cestujúceho, aby sa s podmienkami spoločnosti vopred oboznámil.

Samoobslužný check-in na letisku

Aby ste sa vyhli radom pri check-in priehradkách, môžete využiť samoobslužné check-in automaty, ktoré sa nachádzajú na väčšine medzinárodných letísk.

Krok za krokom

 1. Nájdite samoobslužný check-in automat – informáciu o lokalizácii týchto prístrojov nájdete na webe príslušného letiska.
 2. Do automatu zadajte údaje z preukazu totožnosti, ktorý ste použili pri kúpe letenky, ako aj kód potvrdenia rezervácie.
 3. Ak stroj tieto údaje prijme, môžete si vybrať sedadlo v lietadle, prípadne vám systém jedno sedadlo pridelí automaticky.
 4. Vezmite si so sebou vytlačený palubný lístok – je nevyhnutný pri nástupe do lietadla.

Pozor!
Na niektorých letiskách môžu samoobslužný check-in využiť jedine cestujúci, ktorí cestujú len s príručnou batožinou.

Tie najväčšie letiská umožňujú využiť samoobslužný check-in aj pri registrácii batožiny. Cestujúci tu obdrží špeciálny štítok alebo nálepku, ktorou označí svoju batožinu. Takto označená batožina by mala byť odovzdaná na mieste odberu batožiny (drop-off zóny).

Samoobslužná registrácia na letisku je bezplatná.


Check-in v triede Economy

Cestujúci leteckých spoločností prevádzkujúcich pravidelné linky, ktorí si zakúpili let v triede Economy, si môžu vyberať z niekoľkých check-in metód:

 • Check-in na letisku
 • Samoobslužný check-in na letisku
 • Online check-in
 • Check-in po telefóne (prostredníctvom hlasového spojenia alebo prenosu dát)

Možnosť vykonať check-in po telefóne neponúkajú všetky letecké spoločnosti (ale napr. Polish Airlines LOT majú vo svojej ponuke takúto voľbu, konkrétne telefonický check-in prostredníctvom hlasového spojenia). Zrejme najdostupnejším je však online check-in, pri ktorom sa cestujúci vyhnú dlhému čakaniu v radoch a po odbavení batožiny na príslušnom mieste môžu pokračovať smerom k bezpečnostnej kontrole. Tej sa nedá nijakým spôsobom vyhnúť a musí ňou prejsť každý cestujúci bez výnimky.

Check-in v prvej triede

Pre cestujúcich prvej triedy (v prípade niektorých leteckých spoločností aj pre cestujúcich Business triedy) letecké spoločnosti s pravidelnými linkami poskytujú špeciálne drop-off zóny pre batožinu. Vďaka tejto vymoženosti môžu cestujúci prvej triedy (v niektorých prípadoch aj Business triedy) počítať s rýchlym a bezproblémovým odbavením na letisku. Check-in pre prvú triedu býva zreteľne označený, rovnako ako stanovištia rýchlejšej bezpečnostnej kontroly.

Cestujúci prvej triedy môžu prirodzene využívať aj online a samoobslužný check-in, rovnako ako check-in po telefóne. British Airways napríklad ponúkajú check-in prostredníctvom prenosu dát – cestujúci si jednoducho vytlačí čiarový kód z palubného lístka. Táto možnosť ešte nie je dostupná u všetkých aeroliniek, no stáva sa čoraz viac populárnejšou.

Tipy a návrhy v tomto článku a súvisiace články sú len pre informačné a pomocné účely a nesmú predstavovať základ pre akúkoľvek sťažnosť voči eSky.sk.

Ponúkol tento článok informácie, ktoré ste hľadali? Áno | Nie
Myslím si, že tento článok:
Vďaka za váš názor!