Menu

Nástup na palubu (boarding)

Nástup na palubu (boarding)

Nástup na palubu lietadla sa uskutočňuje priamo z čakárne, ktorá sa nachádza v odletovej hale. Práve tam sú cestujúci nasmerovaní po odbavení, odovzdaní podanej batožiny a bezpečnostnej kontrole.

Každý let má priradenú príslušnú bránu (gate/východ), pred ktorou cestujúci čakajú na možnosť nástupu na palubu lietadla. Boarding, teda nástup na palubu lietadla sa môže uskutočniť prostredníctvom nástupného mostu alebo priamo z plochy letiska - v tomto prípade cestujúci idú k lietadlu, alebo sú k lietadlu prepravovaní autobusom, potom do lietadla idú po schodoch.

Informácie o čase začatia procesu nástupu na palubu (boarding time) sa zobrazujú na informačných obrazovkách na letisku.

Prednostný nástup do lietadla

Vo väčšine prípadov letecké spoločnosti dodržujú pravidlo, že prednostný nástup do lietadla majú cestujúci s malými deťmi, tehotné ženy a osoby so zdravotným postihnutím. Prioritu majú aj osoby, ktoré si zakúpili túto službu alebo cestujú vo vyššej cestovnej triede (prvá trieda, obchodná trieda), a držitelia kariet vernostných programov jednotlivých leteckých spoločností.

Ako si to objednať?
Ak máte záujem o prednostný nástup do lietadla – môžete si objednať túto službu prostredníctvom našej infolinky.

Rezervácia sedadiel v lietadle

Nízkonákladové letecké spoločnosti
Vo väčšine prípadov nemôžete si vopred rezervovať sedadlo, ak je táto služba dostupná tak je spoplatnená. Ak cestujúci si chce vopred vybrať miesto, tak po rezervácii letenky musí kontaktovať našu infolinku alebo požiadať o zahrnutie tejto služby do ceny letenky počas telefonickej rezervácie.

Tradičné letecké spoločnosti
V mnohých prípadoch letecké spoločností umožňujú rezerváciu sedadiel - avšak nie na všetkých trasách. Niektorí prepravcovia umožňujú bezplatný výber miesta – počas rezervácie, po uskutočneniu rezervácie alebo počas odbavenia. Ak máte záujem o výber miesta v lietadle - kontaktujte našu infolinku a náš konzultant Vám poskytne informácie, či je tátako služba vôbec možná a urobí pre Vás rezerváciu sedadiel.

Pamätajte si!
Vzhľadom na bezpečnostné predpisy nie všetky sedadlá sú dostupné. Sedadlá vedľa núdzových dverí, nad krídlami lietadla, v prednej a v zadnej časti kabíny (v lietadlách niektorých leteckých spoločnosti, tieto miesta sú špeciálne označené) môžu byť za súhlasom posádky obsadené iba zdravými dospelými, ktorí budú schopní otvoriť núdzové dvere. Najčastejšie prepravca od takýchto osôb vyžaduje znalosť angličtiny. V núdzovej situácii môžu byť cestujúci, ktorí sedia na týchto miestách požiadaní o pomoc.

Tipy a návrhy v tomto článku a súvisiace články sú len pre informačné a pomocné účely a nesmú predstavovať základ pre akúkoľvek sťažnosť voči eSky.sk.

Ponúkol tento článok informácie, ktoré ste hľadali? Áno | Nie
Myslím si, že tento článok:
Vďaka za váš názor!