Menu

10 vecí, ktoré pred cestou lietadlom potrebujete vedieť

10 vecí, ktoré pred cestou lietadlom potrebujete vedieť

Tieto veci si do batožiny nemôžete vziať

Výbušniny a horľaviny (plameňomet, pyrotechnika, zápalky a pod.) v príručnej či registrovanej batožine sú zakázané u všetkých aerolínií bez výnimky. Z bezpečnostných dôvodov je zakázané brať na palubu aj predmety, ktoré by sa potenciálne dali použiť ako zbraň, teda napríklad ostré nožnice, náradie či vývrtka.

Najzávažnejšie obmedzenia sa však týkajú kvapalín. Na palubu v príručnej batožine nemôžete priniesť viac ako 10 nádob s objemom 100 ml. Musia však byť v jednom priehľadnom vaku s objemom 1 liter. V príručnej batožine je možné prevážať lieky, aj tie tekuté, no len v množstve, ktoré je nevyhnutné vzhľadom na dĺžku letu.

Balenie je hotové umenie

Každá letecká spoločnosť má svoje vlastné pravidlá, ktoré sa týkajú veľkosti a hmotnosti príručnej a registrovanej batožiny. Je dôležité, aby ste tieto pravidlá neprekračovali, za nadmernú batožinu sa totiž na letisku pripláca. A nie málo.

Väčšina leteckých spoločností umožňuje (okrem príručnej batožiny) vziať na palubu aj druhú, menšiu tašku, napríklad dámsku kabelku či tašku na laptop. Zbaľte svoju batožinu tak, aby ste do nej mali ľahký prístup pri bezpečnostnej kontrole.

Než sa registrovaná batožina dostane opäť do vašich rúk, prejde ozaj dlhú cestu. Preto je dôležité, aby na nej neboli žiadny vyčnievajúce zipsy, pásy a pod. V prípade, ak máte k svojmu batohu pripevnený napríklad spací vak a karimatku, poriadne všetko spolu zatočte do fólie. Len tak budete mať istotu, že niektorá z vecí sa nepoškodí alebo nevypadne.

Uistite sa, že ste pripravení na check-in

Letiskový personál kontroluje nie len vašu batožinu, aj vy ako osoba musíte prejsť bezpečnostnou kontrolou. Keď budete na rade, vezmite si kôš v blízkosti pásu a vložte do neho obsah vašich vreciek. Vyzlečte si tiež bundu, zoblečte sveter, šatku či opasok. Vaše veci prejdú skenerom a vy zase cez špeciálnu bránu. Služba vás pri tejto príležitosti môže požiadať dokonca aj o vyzutie topánok.

Každá krajina má svoje pravidlá

Čo sa týka prevozu alkoholu, cigariet, potravín a kvetín, sú v rámci Európskej únie pravidlá vo väčšine krajín v podstate totožné. Mimo EÚ to ale môže byť s pravidlami pestrejšie a pokuty za cestovanie so zakázaným tovarom alebo s jeho nezákonným množstvom závisia od pravidiel konkrétnej krajiny. Jednou z najjemnejších foriem trestu je zničenie dotknutého tovaru, no napríklad v moslimských krajinách sa môžete stretnúť s obrovskými pokutami napríklad za prevoz alkoholu.

Pravidlá sa ale môžu týkať aj obeživa (peňazí), cenných predmetov, umeleckých diel, starožitností alebo častí chránených zvierat (slonovina).

Vhodné oblečenie pre let

Zdá sa to triviálne, no výberu oblečenia by ste mali venovať pozornosť. Čím dlhšie let trvá, tým viac vás bude nevhodný outfit obmedzovať. Komfort je počas letu to najdôležitejšie, preto by ste sa mali uistiť, že vás pri dlhom sedení nebude nič tlačiť.

Aj keď budete cestovať uprostred letnej sezóny, vezmite si na palubu ponožky a sveter. V lietadle býva vždy pustená klimatizácia, takže vám môže byť pomerne chladno.

Ak máte dlhé vlasy, zviažte si ich tak, aby vás neobmedzovali vo chvíľach, keď si budete chcieť oprieť hlavu o sedadlo.

Telefón – vždy v režime „lietadlo“

Hoci informácie o tom, že mobilné telefóny nijako nenarušujú fungovanie prístrojov na palube lietadla, zaznievajú čoraz častejšie, u väčšiny leteckých spoločností stále platí zákaz používania telefónov počas letu. Výnimku tvorí len režim „lietadla“, dostupný vo väčšine moderných typov zariadení.

Niektoré lietadlá ponúkajú komunikačnú alternatívu v podobe palubnej Wi-Fi siete, táto služba však býva obvykle spoplatnená.

Vziať si jedlo na palubu je dovolené

Počas letu môžete dostať hlad, no nie každému cestujúcemu vyhovuje výber občerstvenia na palube lietadla. Je povolené vziať si so sebou svoje vlastné občerstvenia či sendviče, pokiaľ sa nemrvia či intenzívne nezapáchajú. Obmedzenia sa týkajú len nápojov – ak sa im chcete vyhnúť, môžete si nápoj kúpiť v odletovej hale hneď po tom, čo absolvujete bezpečnostnú kontrolu.

Trochu inak to je v prípade jedla pre deti. Ich rodičia či opatrovníci môžu na palubu vziať mlieko či inú detskú výživu, vo väčšine prípadov však musia pokrmy pri bezpečnostnej kontrole ochutnať. Vo väčšine lietadiel je tiež možnosť ohrievať jedlá v mikrovlnke.

Cukríky nie len pre deti

Počas vzletu a pristávania môžu zmeny tlaku v kabíne spôsobovať pocity zapchatých uší. Keď sa k tomu pridruží výtok z nosa, môže byť situácia naozaj nepríjemná, pre vás aj vašich spolucestujúcich. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako túto otázku riešiť. Skúste vedome prehĺtať sliny, žuť žuvačku či cucať cukrík, všetky tieto momenty by mali zľahčiť vyššie uvedené príznaky. Ak máte problémy s výtokom z nosu, použite nosné kvapky aspoň pol hodiny pred vzletom či pristátím.

V prípade, že vám strach z lietania spôsobuje žalúdočné problémy, poriadne sa pred odletom pripravte – vyspite sa, dajte si ľahké jedlo a skúste sa zamerať na niečo príjemné. Dobre funguje obľúbená kniha, hudba či dokonca maľba.

Dieťa sa bude nudiť

Môže byť najväčším fanúšikom lietania na svete, avšak po chvíli s minimom pohybu sa zákonite začne nudiť. Toto platí azda pre každé dieťa a stojí za to pripraviť sa na tento moment. V prípade, že nemáte po ruke jeho obľúbenú hračku, mal by stačiť aj kus papiera a zopár pasteliek. Požiadajte dieťa, aby sa pri kreslení zameralo na priebeh cesty, na to, ako vyzerá lietadlo, letisko či krajina, ponad ktorú práve letíte.

Môžete tiež hrať hry, ktoré nevyžadujú rekvizity, ako napr. kameň-papier-nožnice, prípadne tvoriť slová začínajúce posledným písmenom toho predchádzajúceho. Môžete tiež tvoriť príbehy – hádať ponad ktoré miesta aktuálne letíte, čo pripomínajú mraky za oknom a pod.

Môžete navštíviť kabínu pilotov

Samozrejme pod podmienkou, že sa s pilotom dohodnete. Rozhodne tak ale nerobte pred odletom – v tomto čase sú piloti veľmi zaneprázdnení. Spýtajte sa radšej počas letu letušky, či by sa k pilotom po pristátí nedalo vstúpiť. Ak nedôjde k oneskoreniu letu a posádka nebude mať naponáhlo, je veľmi pravdepodobné, že vás kapitán skutočne prevedie pilotnou kabínou.

Niektoré letecké spoločnosti dokonca ponúkajú špeciálne vernostné programy pre deti – za nalietané míle získavajú detskí pasažieri body, ktoré môžu vymeniť za návštevu v kabíne pilotov.

Tipy a návrhy v tomto článku a súvisiace články sú len pre informačné a pomocné účely a nesmú predstavovať základ pre akúkoľvek sťažnosť voči eSky.sk.

Ponúkol tento článok informácie, ktoré ste hľadali? Áno | Nie
Myslím si, že tento článok:
Vďaka za váš názor!