Menu

Aké množstvo alkoholu si smiem vziať do lietadla?

Aké množstvo alkoholu si smiem vziať do lietadla?

To, koľko alkoholu možno prevážať lietadlom, závisí od trasy, ktorú absolvujeme. Iné colné obmedzenia platia na území Európskej únie, a iné mimo nej. 

Aké množstvo alkoholu smiem prevážať lietadlom?

Na území Európskej únie

Limity na prepravu alkoholu na území Európskej únie sa na cestujúcich vzťahujú výhradne v rámci hraníc Únie (pozrite si tiež, koľko cigariet sa môže prevážať lietadlom).

V príručnej a podanej batožine smie jeden cestujúci celkovo previezť:

  • 10 litrov destilovaného alkoholu (vodka) alebo
  • 20 litrov zosilneného vína (porto, sherry) alebo
  • 90 litrov vína (šumivého však maximálne 60 litrov) alebo
  • 110 litrov piva.

Mimo územia Európskej únie

Ak sa cesta lietadlom uskutočňuje medzi dvomi krajinami ležiacimi mimo hraníc Európskej únie alebo jedna je krajinou Únie, a druhá nie, limity sú výrazne nižšie.

V príručnej a podanej batožine smie jeden cestujúci celkovo previezť:

  • 1 liter destilovaného alkoholu (vodka) alebo
  • 4 litre vína alebo
  • 16 litrov piva.

Pozor!
Alkohol nesmú prevážať osoby mladšie ako 17 rokov.

Pozor!
Pamätajte, že z bezpečnostných dôvodov smiete mať v príručnej batožine maximálne 1 liter tekutín v obaloch po 100 ml. Netýka sa to nápojov zakúpených v odletovej hale po absolvovaní registrácie. V takom prípade sa zakúpené výrobky musia zmestiť do vašej príručnej batožiny. Jej hmotnosť a objem závisí od leteckej spoločnosti a cestovnej triedy (pozrite si prípustné rozmery príručnej a podanej batožiny).

Pozor!
Uvedené informácie sa týkajú colných predpisov. Na druhej strane, každá letecká spoločnosť má svoje obmedzenia týkajúce sa maximálnej hmotnosti a rozmerov podanej batožiny. Kufor väčšinou nesmie vážiť viac, ako 32 kg. V závislosti od prepravcu, trasy a cestovnej triedy je každý kus batožiny dodatočne spoplatnený (pozrite si prípustné rozmery príručnej a podanej batožiny).

Tipy a návrhy v tomto článku a súvisiace články sú len pre informačné a pomocné účely a nesmú predstavovať základ pre akúkoľvek sťažnosť voči eSky.sk.

Ponúkol tento článok informácie, ktoré ste hľadali? Áno | Nie
Myslím si, že tento článok:
Vďaka za váš názor!