Menu

Ako si zbaliť príručnú batožinu?

Ako si zbaliť príručnú batožinu?

Pravidlá balenia príručnej batožiny

Šikovné zbalená batožina šetrí veľa peňazí, najmä pri cestovaní nízkonákladovými leteckými spoločnosťami. Predpokladajúc, že nechcete dodatočné platiť za podanú batožinu, mali by ste sa zbaliť podľa následujúcich pravidiel:

 • namiesto kufra vyberte batoh – jeho tvar je prispôsobivý, v prípade potreby si môžete obliecť hrubšie vecí a objem vašej batožiny sa zmenší,
 • vezmite si len skutočne potrebné vecí; uvažujte čo si môžete kúpiť vo Vašom cieľovom mieste,
 • v prípade kozmetiky mali by ste si v drogérii kúpiť niekoľko cestovných balení, do ktorých môžete dať svoj krém a tekutiny; pamätajte si však na obmedzenia týkajúce sa prepravy tekutín v príručnej batožine (podrobný zoznam nájdete sem),
 • dôležitá je technika balenia oblečenia; najpopulárnejší spôsob balenia oblečenia je jeho rolovanie,
 • veci, ktoré sú predmetom kontroly (kozmetika, notebook atď) vždy baľte ako posledné,
 • cestovné doklady dajte do vonkajšieho vrecka.

Aké rozmery má príručná batožina?

Každá letecká spoločnosť presne určuje množstvo, veľkosť a hmotnosť príručnej batožiny. Okrem toho sa na každého cestujúceho vzťahujú bezpečnostné obmedzenia.

55 x 40 x 20 cm

limit rozmerov vo väčšine nízkonákladových leteckých spoločností

8 kg

limit hmotnosti vo väčšine nízkonákladových a klasických leteckých spoločností

1 kus

spravidla je povolený len 1 kus príručnej batožiny

Pozor!

 • v nízkonákladových leteckých spoločnostiach deti spravidla nemajú nárok na príručnú batožinu. Všetko príslušenstvo, vrátane detskej výživy, musí sa zmestiť v batožine dospelých osôb, a to v rámci bežných limitov,
 • v klasických leteckých spoločnostiach, niektorí dopravcovia zvyšujú veľkosť a hmotnosť príručnej batožiny v biznis a prvej triede,
 • ak Vaša príručná batožina presahuje povolene limity, môže byť odbavená ako podaná batožina v rámci príslušných limitov a za príslušný poplatok,

Prečítajte si podrobné informácie o povolených rozmeroch batožiny v jednotlivých leteckých spoločnostiach.

Čo si zbaliť do príručnej batožiny?

Na palubu lietadla si vezmite cenné predmety, šperky, dokumenty a peniaze. Pamätajte si, že podaná batožina môže byť počas letu poškodená, preto vo Vašej príručnej batožine mali by byť krehké predmety ako napr.: fotoaparát, notebook alebo sklenené predmety.

Môžem mať nápoje a jedlo v príručnej batožine?

Pri balení príručnej batožiny pamätajte o obmedzeniach v preprave tekutín, teda nápojov, tekutých potravín, kozmetiky atď. Nezabudnite, že všetky tekutiny podliehajú obmedzeniam, sú to okrem iného: gély, krémy, aerosóly, peny na holenie, zubné pasty alebo emulzie. Tekutiny sa môžu v príručnej batožine prepravovať len v baleniach do 100 ml. Všetky nádoby musia byť umiestnené v transparentnom vrecku s objemom 1 l.

Odchýlky od vyššie uvedených obmedzení platia pre prepravu detskej výživy a liekov potrebných počas letu.

V rámci Európskej únii neexistuje zákaz prevážania potravín v príručnej batožine. Môžete si do lietadla vziať napr. sendviče, sladkosti, klobásy, ovocie a zeleninu. Viac informácií o jedle v príručnej batožine nájdete sem.

Môžem si vziať môj notebook do lietadla?

Mnohé letecké spoločností (hlavné sú to klasické letecké spoločností) umožňujú mať na palube jednú vec zo zoznamu dodatočných vecí, ktoré si môžete bezplatne zobrať do lietadla, ako dodatočnú príručnú batožinu. Sú to:

 • taška s notebookom (príp. s napájacou šnúrou, myšou),
 • fotoaparát,
 • ostatné malé elektronické predmety (mobil, hudobný prehrávač, čítačka e-bookov atď),
 • dáždnik,
 • kabát,
 • materiály na čítanie (samozrejme v primeranom množstve),
 • kabelka alebo taška (pričom obsah tašky/kabelky musí splniť bezpečnostné obmedzenia).

Pozor!
Nízkonákladové letecké spoločností spravidla zakazujú dodatočné príručné batožiny, preto pokiaľ ste si nekúpili dodatočnú príručnú batožinu, vyššie uvedené príslušenstvo musí byť zabalene do jednej príručnej batožiny.

Čo si nesmiem vziať do lietadla?

Na palubu lietadla si nesmiete zviať žiadne ostré nástroje, ako nožnice, vreckové nože, vývrtky atď. Podrobný zoznam povolených a zakázaných predmetov na prepravu v príručnej batožine nájdete sem.

Kam mám dať príručnú batožinu?

V lietadle sú miestá určené na príručnú batožinu, a to nad sedadlom alebo v prípade menších predmetov - pod sedadlom, ktoré je pred Vami.

Tipy a návrhy v tomto článku a súvisiace články sú len pre informačné a pomocné účely a nesmú predstavovať základ pre akúkoľvek sťažnosť voči eSky.sk.

Ponúkol tento článok informácie, ktoré ste hľadali? Áno | Nie
Myslím si, že tento článok:
Vďaka za váš názor!