Menu

Ako si zbaliť podanú batožinu?

Ako si zbaliť podanú batožinu?

Podaná batožina (registrovaná, zapísaná) je prepravovaná v batožinovom priestore lietadla. Po príchode na letisko môžete ju odovzdať leteckej spoločnosti pri odbavovacom pulte (check-in) alebo v špeciálne určenom mieste (baggage drop-off point).

Od momentu, v ktorom odovzdali ste svoju batožinu a Váš kufor dostal špeciálny tag vo forme samolepky, je za Vašu batožinu zodpovedná letecká spoločnosť. Vy dostanete druhú časť tejto samolepky, ktorá najčastejšie bude prilepená k palubnej karte. Je to základ na identifikáciu Vašej batožiny na cieľovom letisku a v prípade poškodenia alebo straty batožiny je to základ na reklamáciu.

Aké rozmery má podaná batožina?

Limity hmotnosti a množstva stanovujú letecké spoločnosti individuálne (skontrolujte podrobné informácie o hmotnosti a veľkosti podanej batožiny).

Rozmer batožiny závisí od typu spojenia, rezervačnej triedy a trasy, je to najčastejšie:

158 cm maximálna veľkosť registrovanej batožiny vo väčšine leteckých spoločností; vypočíta sa na základe súčtu 3 okrajov kufra
20-32 kg rozsah hmotnosti pre nízkonákladové a klasické letecké spoločnosti
1-4 ks povolený počet kufrov v rámci registrovanej batožiny

Čo si nesmiem vziať v podanej batožine?

Z bezpečnostných dôvodov registrovaná batožina podlieha určitým obmedzeniam. Bez ohľadu na leteckú spoločnosť, na každého cestujúceho sa vzťahuje zákaz prepravy výbušnín a horľavých látok, ako je napr. nápoje s viac ako 70% obsahom alkoholu, ohňostroje, nádoby s horľavinami do zapaľovačov, atrapy výbušných zariadení. Okrem toho sa nesmie prepravovať chemické a toxické látky vrátane jedov (ako je napr. jed na potkany), pištolí so slzným plynom, žeravín, náterov a rozpúšťadiel, turistických plynových fľaši atď. (viac o povolených a zakázaných predmetoch v lietadle prečítate si sem)

Pamätajte si! 
Cenné a krehké predmety ako napr. notebook, fotoaparát, peniaze, šperky, dokumenty a lieky si zbaľte do príručnej batožiny, z ohľadu na možnosť poškodenia, oneskorenia alebo straty podanej batožiny.

Špeciálna batožina

Ak chcete prepraviť batožinu, ktorá je veľká, má nezvyčajný tvar alebo je veľmi krehká (napr. bicykel, snowboard, lyže, hudobné nástroje atď.) musíte to oznámiť pred odletom (do 48 hodín pred plánovaným odletom). V takomto prípade kontaktujte naše Zákaznícke centrum. Naš poradca Vám pomôže s príslušnými formalitami (viac informácií o špeciálnej batožine nájdete sem).

Nízkonákladové letecké spoločnosti

Nízkonákladové spoločností si zvyčajne účtujú dodatočný poplatok za podanú batožinu. Ak sa rozhodnete zakúpiť si registrovanú batožinu – vyberte túto možnosť počas rezervácie letu. Poplatok za podanú batožinu bude zahrnutý do konečnej ceny letenky pred ukončením procesu rezervácie.

 • Vo väčšine nízkonákladových leteckých spoločností je maximálna hmotnosť jedného kusu podanej batožiny určená na 32 kg. Aj keď si cestujúci zaplatí za dodatočné kilogramy v prípade nadmernej batožiny, jednotlivý kus jeho batožiny nesmie presiahnuť túto hmotnosť.
 • Zaplatená podaná batožina, ktorá bude presahovať limity hmotnosti alebo veľkosti je považovaná za nadmernú alebo špeciálnu batožinu a podlieha dodatočným poplatkom.
 • Podanú batožinu nie je možné rezervovať pre dojčatá a deti do 2 rokov.
 • Nie je možné rozdeliť limit hmotnosti medzi kuframi.
  Príklad: Ak je povolené, že každý cestujúci môže mať batožinu do max. 15 kg, to v prípade cestovania 2 osôb nie je možné rozdeliť túto hmotnosť na 2 kufre a zobrať si jeden kufor o hmotnosti 20 kg a jeden o hmotnosti 10 kg.
 • Limity hmotnosti sa nie spájajú.
  Príklad: Ak je povolené, že každý cestujúci môže mať batožinu do max. 15 kg, to v prípade cestovania 2 osôb nie je možné zobrať si jeden kufor o hmotnosti 30 kg.
 • Prípustnú hmotnosť podanej batožiny pre jednotlivé letecké spoločnosti nájdete na stránkach so Všeobecnými podmienkami danej spoločnosti.

Klasické letecké spoločnosti

 • Vo väčšine prípadov je podaná batožina zahrnutá do ceny letenky, avšak čoraz častejšie aj klasické letecké spoločnosti zavádzajú poplatky za registrovanú batožinu.
 • Limity sa líšia v závislosti od rezervačnej triedy (ekonomická, biznis, prvá) a trasy letu.
 • Batožina prekračujúca prípustné limity je považovaná za nadmernú batožinu a vzťahuje sa na ňu poplatok podľa cenníka.

Batožinové obmedzenia

Skôr ako sa začnete baliť:

Pravidlá balenia batožiny

Pri balení nezabudnite na niekoľko pravidiel:

 • šperky, malé elektronické predmety, peniaze, kľúče, lieky, dokumenty a ostatné cenné predmety zbaľte do príručnej batožiny,
 • zabezpečte krehké predmety; obaľte ich do materiálu alebo papieru,
 • pred odchodom na letisko skontrolujte hmotnosť Vašej batožiny, aby ste sa vyhli poplatkom za nadmernú batožinu,
 • minimalizujte možnosť poškodenia podanej batožiny – použite visiaci zámok a zabezpečte svoj kufor pomocou špeciálnej fólie, popruhov alebo pláštenky,
 • odstráňte všetky samolepky a štítky z predchádzajúcich ciest. V inom prípade Vaša batožina môže byť odoslaná na iné letisko.
 • každý Váš kufor by mal mať vyplnenú menovku,
 • aby sa zabránilo chybe pri odbere batožiny označte svoj kufor pomocou samolepky, stuhy atď.

Tipy a návrhy v tomto článku a súvisiace články sú len pre informačné a pomocné účely a nesmú predstavovať základ pre akúkoľvek sťažnosť voči eSky.sk.

Ponúkol tento článok informácie, ktoré ste hľadali? Áno | Nie
Myslím si, že tento článok:
Vďaka za váš názor!