Menu

Čo musím vedieť pred cestou lietadlom?

Čo musím vedieť pred cestou lietadlom?

Pred cestou

Batožina

Dávajte pozor na rozmery príručnej a registrovanej batožiny, ktorú si vezmete so sebou. Informácie o maximálnej veľkosti batožiny sme Vám poslali v e-maile s potvrdením rezervácie. Z bezpečnostných dôvodov nie je možné do batožiny zbaliť určité predmety. Rozdiely sa týkajú tak príručnej, ako aj registrovanej batožiny. Základné pravidlá platia najmä pre prepravu tekutín. Do batožiny si môžete pribaliť maximálne 1 liter tekutín v jednotlivých nádobách s objemom do 100 ml. Patria sem šampóny, ústne vody, tekuté telové mlieka, nápoje, alkohol. Ak chcete mať na palube niečo na pitie, najlepším riešením je zakúpiť si ho v odletovej hale, po odbavení.

V batožine sa nemôžu nájsť predmety s ostrými hranami, hrotmi, a také, ktoré môžu byť použité ako zbraň. Na rozdiel od toho si môžete so sebou zobrať lieky a lekárske príslušenstvo potrebné cestujúcemu počas cesty. Dávajte pozor aj na colné predpisy krajiny, do ktorej cestujete.

 

Dokumenty

Nezabudnite zbaliť dokumenty, ktoré budete počas cesty potrebovať. Môže to byť:

  • občiansky preukaz alebo pas,,
  • víza,
  • číslo elektronickej letenky alebo palubný lístok,
  • hotelové potvrdenie,
  • poistná zmluva,
  • iné dokumenty, napr. potvrdenie očkovania, lekárske potvrdenie o tehotenstve a jeho týždňa, zvierací pas.

 

Cestovanie s dieťaťom

Cestovanie s dieťaťom si vyžaduje špeciálnu prípravu. Nezabudnite na dokumenty pre dieťa. V krajinách, ktoré patria do Schengenského priestoru, môžu deti cestovať s občianskym preukazom alebo cestovným pasom. Dieťa musí mať svoj vlastný dokument, nemôže cestovať na základe dokumentov rodiča.

Pravidlá týkajúce sa prepravy tekutín sa nevzťahujú na potraviny pre dojčatá. Počas odbavenia by mali byť všetky tekutiny, ktoré sú určené pre batoľa počas cesty, nahlásené na kontrolu. Väčšinou rodič alebo dospelý sprievodca musí nápoj ochutnať. Pre staršie deti môžete vziať jedlo. Malé deti sa potešia cukríkom na cmúľanie alebo lízankám. Pomôžu mu príjemnejšie zniesť zmeny tlaku v kabíne, ak mu ich dáte pri štarte a pristáti.

 

Na letisku

Čas príjazdu

Na letisko príďte v dostatočnom časovom predstihu. Ak cestujete v rámci Schengenského priestoru a máte len príručnú batožinu, stačí, ak docestujete na letisko 40 minút pred plánovaným odletom. Ak však cestujete ďalej alebo máte batožinu, ktorú potrebujete vybaviť, budete musieť prísť na letisko aspoň 2 hodiny pred odletom. Čím skôr dorazíte na letisko, tým viac času budete mať, aby ste našli tú správnu odletovú bránu.

Odbavenie

Je výhodné stále využiť odbavenie on-line, ak je takáto možnosť k dispozícii. Odbavenie na letisku býva u mnohých leteckých spoločností spoplatnené. Správa, ktorú sme Vám poslali, obsahuje špeciálny odkaz, ktorý užívateľa prenesie priamo do online formulára pre odbavenie, ak je taký k dispozícii. Vyplňte formulár všetkými potrebnými údajmi o cestujúcich. Potom dostanete e-mail s palubným lístkom. Vytlačte ho a zoberte so sebou na letisko.

Odbavenie môžete tiež uskutočniť na letisku. Informácie o tom, kde presne sa odbavuje Váš let, nájdete na špeciálnych informačných tabuliach. Pripravte si doklady - cestovný pas (alebo občiansky preukaz), číslo (kód) elektronickej rezervácie alebo papierovú letenku (ak ju máte). Po kontrole dokladov a vybavení batožiny dostanete palubný lístok, ktorý Vás oprávňuje k nástupu na palubu lietadla.

Nástup na palubu

Ak už máte za sebou odbavenie on-line alebo na letisku, prejdite k príslušnému vstupu do odletovej brány, kde každý z cestujúcich prechádza bezpečnostnou kontrolou. Počas takejto kontroly musí každý cestujúci vyložiť na podložku všetky predmety, napr. kľúče, telefón, opasok a elektrické zariadenia, ktoré preváža v príručnej batožine, ako aj vrchný odev (kabát, sako, šál).

Po ukončení bezpečnostnej kontroly môžete ísť k príslušnej odletovej bráne (gate), odkiaľ sa už nastupuje na palubu lietadla. Čas nástupu na palubu lietadla je vyznačený na palubnom lístku. Letiskový personál v dostatočnom časovom predstihu informuje o pripravenosti prijať cestujúcich na palube lietadla.

Počas letu

Pravidlá na palube lietadla

Na palube lietadla platia pre každého cestujúceho rovnaké práva a povinnosti. Nezabudnite, že úlohou palubnej posádky je predovšetkým zaistiť bezpečnosť letu, a až následne obsluhovať cestujúcich. Z tohto dôvodu je nevyhnutné dodržiavať všetky pokyny posádky.

Mnoho cestujúcich si nie je istých, či môžu používať telefón na palube lietadla. Všeobecne áno, ale za predpokladu, že prepnú zariadenie do režimu V lietadle.

 

Jedlá počas letu

Jedlá na palube lietadla sú podávané vo vybraných triedach a na konkrétnych trasách. Už pri rezervácii letu sa dozviete, či je jedlo zahrnuté v cene letenky. Ak si chcete vybrať dodatočné jedlo, skontaktujte sa s našim poradcom na čísle [801 420 303]. Na palubu si môžete priniesť aj vlastné jedlo, ale platia tu určité obmedzenia. 

Počas letu väčšina leteckých spoločností ponúka nakupovanie vo svojom obchode. V závislosti od dopravcu a trasy si môžete zakúpiť rôzne občerstvenie a nápoje.

 

Po pristátí

Na letisku

Po opustení lietadla Vám posádka ukáže, ktorou cestou sa máte vydať. V závislosti od podmienok panujúcich na danom letisku, ide cestujúci ďalej rukávom terminálu, nastupuje do pristaveného autobusu alebo samostatne prechádza vyznačenou trasou do letiskovej budovy.

 

Prevzatie batožiny

V závislosti od krajiny, v ktorej ste pristáli, budete možno musieť prejsť hraničné a vízové kontroly. Medzinárodné letiská sú štandardne označené - všetky informácie môžete nájsť na informačných tabuliach.

Cestujúci potom prechádzajú do haly, kde si môžu vyzdvihnúť batožinu. V hale sa nachádzajú tabule - ktoré informujú o dopravnom batožinovom páse obsluhujúcom konkrétny let. Doba čakania na batožinu väčšinou nepresahuje 45 minút. Často sa kufre podarí vyzdvihnúť počas 15 minút.

Tipy a návrhy v tomto článku a súvisiace články sú len pre informačné a pomocné účely a nesmú predstavovať základ pre akúkoľvek sťažnosť voči eSky.sk.

Zaujal Vás tento článok, ale potrebujete viac informácií?
Ďakujeme za Vašu pomoc

Váš názor nám pomôže vytvárať lepšie a príslušné články

Temporarily we could not send your suggestions

Send again Try later